top of page

RETROSESYON

Resterosesyon Nedir?

Reasürans yoluyla risk devralan reasürans veya sigorta şirketlerinin; aldıkları bu işi başka şirketlere devretmesine “retrosesyon” denir. Retrosesyon esasen riskin sigortalanmasında ikinci aşamadır. Birinci aşamada devralınan risklere “sesyon”; ikinci aşamada reasürans yoluyla devralınan risklere de “retrosesyon” denir.

www.worldreinsuranceplatform.com portalı sigorta ve reasürans şirketlerine aldıkları riskleri başka şirketlere devretmesine yani retrosesyon işlemlerine de aracılık etmektedir.

 Sistemin bu yeteneği; özellikle Türkiye merkezli sigorta şirketlerinin (trete sözleşmelerinde aksine bir hüküm yok ise) diğer ülkelerdeki iyi riskleri optimal fiyatlarla almalarına ve bu sayede hem prim üretimlerini katlamalarına hem de uluslararası piyasalara sigorta teminatı ihracatı yapmalarına fırsat sağlamaktadır.

Sigorta şirketlerinin, büyük hasar potansiyeline sahip risklerin yükünü azaltmak, mali güçlerini korumak amacıyla teknik hesaplamalar sonucu bünyelerinde tutacakları risk miktarı konservasyon (saklama payı) olarak adlandırılmaktadır.

 

Platform, bu işlemler için sigorta şirketlerinin diğer ülkelerde faaliyet gösteren sigorta veya reasürans şirketlerini bizatihi tanımaları gerekliliğini ortadan kaldırarak sigorta sektörümüzün uluslararası entegrasyonuna büyük katkı sağlayacaktır.

 

Daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var? 

Size yardımcı olmak için buradayız. Bize e-mail, telefon araması ya da sosyal medya sayfalarımız üzerinden ulaşabilirsiniz.

Whatsapp-Icon.png
bottom of page